Fethiye Şubemiz Bir Yaşında

Az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik…

Sevgili takipçilerimiz,

Fethiye Şubemizin açılışının ardından tam bir yıl geçmiş. Kurumsal müşterilerimiz için yaptığımız sayısız pazarlama ve basın bülteni çevirilerine atfen geride bıraktığımız bu bir yılı anlatan bir değerlendirme bülteni hazırlayalım dedik. Bu yazı, sayfanın genel içeriğine bakıldığında biraz ciddi kaçabilir. Ama ilk yıl dönümümüz olması nedeniyle bu değerlendirmeyi eğrisiyle doğrusuyla sizlerle paylaşmak istedik.

Geçtiğimiz yılda yaşadıklarımızdan bahsedeceğimiz bu bültene kimlerle dans ettiğimizden başlayarak bahse değer bulduğumuz konularla devam edelim.

Kurumsal müşteriler:

Otomotiv, enerji ve tekstil alanlarında dünya devi olan yabancı sermayeli üç kilit müşterilerimize aynı çapta bir yenisini ekleyemedik. Ancak, üç büyüklerden birinin Türkiye’de ofis açması, diğerinin şirket satın alması ve bir diğerinin başarılı satışlarıyla büyümesi nedeniyle mevcut iş hacmimiz ciddi anlamda arttı. Bu yüzden geride bıraktığımız yılda koordineli ve çözüm odaklı çalışmalarımızla müşterilerimize en iyi şekilde destek olmaya devam ettik.

Çünkü biliyoruz ki varlıklarından güç aldığımız lokomotif müşterilerimizle birlikte biz de büyüyeceğiz ve beklentilerinden fazlasını vermek için daima kendimizi yenileme ve iyileştirme gayreti içerisinde olacağız.

Bireysel müşteriler:

Bireysel müşterilere ulaşılabilir olma hedefimizle Fethiye 1. Noter ve 6. Noter ile çalışmaya başladık. Ağırlıklı olarak İngilizce-Türkçe dillerinde vermeye başladığımız Noter onaylı resmi evrak tercümesi ve yabancılar için Noter huzurunda verdiğimiz sözlü tercüme hizmetlerini 2018 yılında artırmayı hedefliyoruz.

Resmi kurumlar:

Muğla tercüman bilirkişi listesinde yer almamızı takiben Noterler dışındaki resmi kurumlardan biri olan Fethiye Adliyesi ile yazılı ve sözlü tercümelerde çalışmaya başladık. Tapu Dairesi, Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil Amirliği ve Göç İdaresi Müdürlüğü ise 2018 yılında çalışmayı planladığımız resmi kurumlar arasında yer alıyor. Bunun için ofis dışı faaliyetlere daha fazla zaman ayırarak kısa vadede gerekli bağlantıları yapmayı planlıyoruz.

Yerel işletmeler:

Henüz ciddi bir iş hacmine ulaşmamış olsak da yabancılara hizmet veren hukuk büroları, trafik müşavirliği, gümrük müşavirliği, emlak danışmanlık ve turizm şirketlerinden bazıları ile iletişim halindeyiz. Bilinirliğimizin artmasıyla birlikte önümüzdeki yıl bu potansiyel müşterilerle daha fazla çalışma fırsatını yakalayacağımızdan eminiz.

Kadro:

Ağustos ayından itibaren yeni bir teknik çevirmen ve büro elemanıyla kadromuzu genişlettik. Yerel kurum ve müşterilerle gelişecek iş hacmimize göre serbest çevirmenlerimize ilave olarak 2018 yılında ofis içerisinde bir çevirmeni istihdam etmeyi planlıyoruz.

Tanıtım faaliyetleri:

Yıl boyu araç, ekipman ve kadro eksiklerimizi tamamlamak ve harala gürele çeviri yapmaktan ofis binamıza tabela asmak, kişisel ve sosyal ilişkiler ve bir takım sosyal medya faaliyetleri dışında neredeyse hiçbir tanıtım faaliyetinde bulunamadık. Buna rağmen bir mekânda tesadüfen tanıştığınız bir kişinin “Sizinki Elektrik İdaresinin üzerindeki tercüme bürosu mu, orasını biliyorum.” demesi, şaşkınlıkla birlikte hafif bir gururla doğru yolda olduğunuz hissini uyandırıyor. İkinci yılımızda artan yerel referanslarımızla birlikte bir farkındalık yaratmak için etkili bir tanıtım planı ve bütçesi oluşturmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Öngörüler:

Daha yapılacak çok şey, kat edilecek çok yol var. Önümüzdeki yıl içerisinde sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde büyümeyi, yani mevcut müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye devam ederken tanınırlığımızla birlikte kurumsal ve bireysel müşterilerimizi artırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz S ve S Çeviri Hizmetlerinin kurtlar sofrasında bileğinin hakkı ile geldiği yeri Elis Çeviri markası ile pekiştirmek.

Bu bağlamda önümüzdeki yıl birinci sınıf profesyonel tercüme hizmetleri dendiğinde bölgemizde ilk akla gelen tercüme bürosu olmayı hedefliyoruz. İşini en doğru, en şeffaf ve en dürüst şekilde yapma gayretinin, ticari kaygıların ötesine geçtiği bir anlayışla en seçkin kişi ve kurumların tercih ettiği bir isim olmak azmindeyiz. Bunun için güçlü yönlerimizin getirdiği rekabet ve lokasyon avantajımızı en iyi şekilde kullanmaya çalışacağız.

Ve bu yıl içerisinde tüm dostlarımız ve paydaşlarımızı davet edeceğimiz bir organizasyonla ilk yıl dönümümüzü kutlamak istiyoruz. Var gücümüzle ilerlediğimiz bu yolda beğenileriniz ve yorumlarınızla bizi cesaretlendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Bizi izlemeye devam edin.

Sağlık ve esenlik dileklerimizle,

Emel Dilek Sağesen

#Fethiye Şubemiz Bir Yaşında